Çamaşır Makinesi Arızaları Nelerdir?

Markalar

Çamaşır makineleriinin arızaları hakkında detaylı bilgiler ve nasıl çözebilecğeiniz hakkında bilgiler

Evinizdeki beyaz eşyalar arasında en çok arıza ile karşılaşabileceiğiniz aletlerden biri çamaşır makineniz olacaktır. Yeni nesil çamaşır makineleri size arıza kodları veririken, eski tip maklineler bu tarz arıza kodlarını göstermeyebilir. Çamaşır makinelerinde en çok çıkan arızaları inceleyip nasıl çözebileceğinize dair size ipuçları vermek istiyoruz.

Çamaşır Makineniniz Altından Su Kaçırıyorsa;

Çamaşır makineninizn su girişi ve su çıkışı yani tahliye hortumları patlamış, yerinden çıkmış ya da gevşemiş olabilir. Öncelikle hortumları kontrol edin. Yerinden çıkan hortumlar varsa yerlerine sıkıca takın. Eğer yırtık ya da patlak hortumlar v arsa kesinlikle değiştirmeniz gerekmektedir. Su kaçırmanın nedenlerinden biri de kazan delinmiş olabilir. Çamaşır makinesi kazanları zamanla delinmiş olabilir. Kazan delimişse tamir edilebilcek boyuttuysa tamir edilmeli yoksa kazan değiştirilmelidir. Düzenli ve profesyonel bakımla çamaşır makinenizin ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Deterjan Hanesindne Köpük Taşıyorsa ;

Yanlış deterjan eklenmiş olabilir. Mesela el ile yıkama deterjanları bu soruna neden olmaktadır. Bu tip durumlarda makine deterjanı kullanmanız gerekmetedir. Ayrıca taşma sorununa fazla deterjan eklenmesi de neden olmaktaıdrır. Yeterli miktarda deterjan eklemeyi unutmayın. Eğer arıza hala devam ediyorsa servisimizden yardım alabilirsiniz.

Deterjan Almıyorsa;

Deterjan almama nedenlerinin başında su basınınıcn düşük olması gelmektedir. Su basıncı 1 bar olmalıdır. Çeşme açılarak suyun basıncı arttırılmalıdır.
Su giriş vanaları kontrol edilmelidir. Su giriş vanaları ksıık ya da kapalı olabilir.
Deterjan çekmecesinin klepesi kapalı olabilir. Klepe kapalıysa klepeyi açık konuma getirmelisiniz.
Eğer arıza hala devam ediyorsa servisimizden yardım alabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Çok Sarsıntılı Çalışıyorsa;

Çamaşır makinenizin askı yaylarını kontrol edin. Askı yayları yerinden çıkmış, oynamış olabilir. Makine taşıyıcı ayakları dengede olmayabilir. Makine taşıyıcı ayakalarını dengeye getirin. Makine amortisörleri arızaları ya da bağlantı civataları gevşemiş olabilir. Bağlantı civatalarını kontrol ediniz. Eğer arıza hala devam ediyorsa servisimizden yardım alabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Çok Gürültülü Çalışıyorsa;

Çok gürültüülü çalışmasının bir çok sebebi olabilir. Gürültülü çalışmalarda tavsiyemiz servis ile iletişime geçmenizdir.
Yine de ufak tefek size bir kaç ipucu verelim.
Makine rezistansı yerinden çıkmış ve sürtünüyor olabilir. Kotrol ediniz.
Amortisör arızası olabilir. Amortisör değişiklği gerekebilir.
Tambur yatak rulmanları arızalı olabilir. kontrol edip tamiri ya da yenisi ile değiştirilmelidir.
kazan ile tambur arasında bir cisim sıkışmış olabilir. Kontrol edilmeli ve cisim çıkarılmalıdır.

Çamaşır Makineniz Su Almıyorsa;

İlk olarak şebeke musluğunu kontrol ediniz. Şebeke musluğu kapalı olabilir. Su giriş hortumu kontol edilmeli ve bükülme ya da kırılma varsa giderilmeli. Su giriş hortumu tıkalı mı diye kontrol edilmeli. Tıkalıysa tıkanıklık açılmalıdır.
Makine kapısı kontrol edilmeli. tam kapalı değilse makineniz su almaz.
Makine tahliye hortumu kontrol edilmeli. Tahliye hortumu tıkanmış olabilir. Tahliye hortumu tıkanmışsa açılm açılmalıdır.